Trekking nedir ? Hiking Nedir ?

Trekking ve Hiking yürüyüşü çoğunlukla eşanlamlı olarak kullanılır, ama bu doğru mu? Kesin olarak cevap veremezseniz okumaya devam edin. Doğa yürüyüşü ve doğa yürüyüşü hakkında bilgi edinin ve terimlerin bilgisiyle dış mekanlara duyduğunuz coşkuyu destekleyin.

Hiking ve trekking, çoğu maceracının derinden zevk aldığı iki aktivite. Bu iki terim, sanki aynı şeymiş gibi çevrimiçi olarak birbirinin yerine kullanılır. Ama öyle mi?

Böyle bir şey değil! Görünüşe göre bunlar oldukça farklı iki faaliyet. İşleri açığa çıkarmak için bu yürüyüşe karşı trekking rehberini hazırladık. Bu kılavuzda şunları ele alacağız:

YÜRÜYÜŞ VE TREKKING ARASINDAKİ FARK
Hiking Vs Trekking
Hiking, bir gün ya da bir gece boyunca yürüyüş parkurlarında ya da patikalarda doğal bir ortamda uzun ve enerjik bir yürüyüşü içerir.

Trekking, vahşi doğal ortamda birkaç gün boyunca uzun ve şiddetli bir yürüyüşü içerir. Yürüyüş parkurlarında yapılabilir.

YÜRÜYÜŞ VE TREKKİNGİN SAĞLIK FAYDALARI NELERDİR?
Eğlence ve sürüklemenin beraberinde yürüyüş ve doğa yürüyüşü zihinsel ve fiziksel sağlığınızı iyileştirebilir. İşte yürüyüş ve trekking yapmanın birkaç avantajı:

1. KALP HASTALIĞI RİSKİNİ DÜŞÜRÜR VE KAN BASINCINIZI ARTIRIR
Hem Hiking ve trekking sağlığınız için muhteşemdir!

CDC tarafından sürdürülen bir araştırma, haftada beş gün, günde en az bir saat yürümenizi öneri ediyor. Bu, felç geçirme riskini yarı yarıya azaltır! Düzenli olarak yürüyüş yapmak ve doğa yürüyüşü yapmak kalp ve kan basıncınızı iyileştirerek felç olasılığını en aza indirir.

Kan pompalamaya devam edin …

 

trekking nedir ?

trekking nedir ?

2. DAHA İYİ GENEL FİTNESS.
Bu aktiviteler kaslarınız için muhteşem şeyler yapar. Uyluklarınızda, alt bacak kaslarınızda, kalça kaslarınızda ve hamstringlerinizde güç oluşturun. Aynı zamanda dayanıklılığınızı artırır. Hiking ve trekking, kemik yoğunluğunu arttıran ağırlık kaldırma egzersizleridir. Trekking ayrıca ağır bir sırt çantasıyla yürürken çekirdek gücünüzü artırır.

Ne kadar çok yaparsanız, genel gücünüz ve formunuz o kadar artar.

3. RUH SAĞLIĞINIZI GELİŞTİRİR.
Günlük hayatın stresinden uzaklaşın ve dışarıya kaçın. İç mekanda çok uzun süre kapalı kaldığınızda stres, depresyon ve anksiyete güçlenir. Trekking ve hiking hayatınızı bir perspektife oturtmanıza ve endişelerinizden zihninizi uzaklaştırmanıza yardımcı olur.

4. YÜRÜYÜŞ VE YÜRÜYÜŞ YANIK KALORİLERİ.
Kilo vermek mi istiyorsunuz? Veya kaslarınızı güçlendirmek mi? Spor salonunu unutun ve bunun yerine patikalara gidin.

Yürüyüş, Livestrong araştırmasına göre saatte 440 ila 550 kalori yakıyor. Bir gecede kaç kalori yakacağını ya da 1 hafta boyunca kaç kalori yakacağını hayal edin. Kalori yakmak kilogram vermenize ve kaslarınızı güçlendirmenize yardımcı olur.

5. SİZİ YARATICI KILIR.
Tüm fiziksel ve zihinsel desteklerin beraberinde, hiking ve trekking yürüyüşü de sizi daha yaratıcı hale getirebilir. Bu doğru! Dışarıda vakit geçirmek ve tüm D Vitamini güneş ışığından emmek zihninizi geliştirebilir. D vitamini, “güneş ışığı vitamini” dikkat süresini uzatır ve odaklanma yeteneğimizi geliştirir. Problem çözme becerilerimize yaratıcı bir dönüş yaptırır.

D vitamini ayrıca daha sağlıklı kemik ve dişleri korumak, bağışıklık sisteminizi desteklemek ve kardiyovasküler sağlığı artırmak için muhteşemdır.

BAŞLANGIÇ KILAVUZU YÜRÜYÜŞE NEREDEN BAŞLAMALIYIM?
Yürüyüş Yürüyüşlerine nereden başlayacağınızla ilgili birkaç ipucu:

Günlük yürüyüşlerle başlayın. Doğaya daha fazla gitmek istiyorsanız, günlük yürüyüşlerle başlayın. Yerel parkınızda dolaşarak bir öğleden sonra geçirin ya da öğleden sonra yürüyüşü için en yakın ormana gidin. Bunu rutininiz yapın ve zaman içerisinde yaptığınız yürüyüşlerin uzunluğunu ve miktarını artırın.
Yerel yürüyüş topluluğunuza katılın. Kendi başınıza yürüyüş yapmak çok ilham verici ve maneviyat verici olsa da, özellikle uzun yürüyüşlerde oraya tekrar gitmek için çok az motivasyon verir. Yerel yürüyüş topluluğunuza katılarak, sizinle yürüyüşe çıkacak ve sizi yürüyüşe devam etmeniz için motive edecek benzer düşünen insanlarla tanışacaksınız.
Bir gece yürüyüşüne çıkın. Bir arkadaşınızı alın ve bir çadır ve uyku tulumuyla bir gece yürüyüşüne çıkın. 5 saat yürüyüş yaparak fiziksel durumunuzu test edin ve trekking yapmaya hazır olup olmadığınızı görün.
Uygun yürüyüş botları alın. Daha uzun yürüyüş biçimleri sizin için uygunsa, uygun yürüyüş botları, dayanıklı bir çadır ve pedli sıcak bir uyku tulumu alın. Yürüyüş botlarınız, iyi bir taban ve ayak bileği desteğiyle su geçirmez olmalıdır. Uzun mesafeli bir yürüyüşten önce bunları uygun biçimde giyin.
Bir yürüyüşe çıkın. Birkaç gecelik yürüyüşe çıktıktan ve gerekli yürüyüş ekipmanlarını satın aldıktan sonra, çok günlük bir yürüyüşe çıkın

EKİPMAN LİSTESİ

Kaliteli yürüyüş ve trekking ekipmanı son derece önemlidir. Yüksek nitelikli ekipman, yürüyüşlerinizin ve yürüyüşlerinizin tadını daha da fazla çıkarmanıza olanak tanır.

 

Yürüyüş botları. Kısa günlük yürüyüşler için rahat spor ayakkabılar bunu yapabilir, ancak daha uzun geceleme yürüyüşleri için iyi yürüyüş ayakkabıları veya botları gereklidir. Trekking için ayak bileği destekli botları düşünmek isteyebilirsiniz. Yürüyüşe çıkmadan önce ayakkabılarınızı giymeyi unutmayın. En iyi yürüyüş ayakkabıları ve botları hakkında daha fazlasını buradan okuyun.

Bir sırt çantaşı. Günlük yürüyüşler için, su paketi içeren hafif bir gündüz çantası mükemmeldir. Yiyeceklerinizi ve çadırınızı taşımanız gereken daha uzun yürüyüşler ve yürüyüşler için 50-60 litrelik bir sırt çantası yeterli olmalıdır. Bel kemeri ve ayarlanabilir sırt desteği olduğundan emin olun.

Bir çadır. Seyahatiniz süresince konaklamanız sağlam olmalıdır. Daha sıcak mevsimlerde yürüyüş yapmayı planlıyorsanız, 3 mevsim çadırı yapacaksınız, ancak kışın yürüyüş yapmayı planlıyorsanız, çadırınızın bir eteği olduğundan ve rüzgara, yağmura ve kara dayanabileceğinden emin olun.

Uyku tulumu. Uyku tulumu satın alırken, üretici tarafından sağlanan konfor sıcaklıklarına uyun. Genellikle üç sayı vardır: rahatlık, sınır ve aşırı. Konfor, bir dişinin rahatça dinlenebileceği, sınır – erkek konfor sıcaklığı, aşırı – hipotermi riski olmadan dişinin 6 saat boyunca uyuyabileceği en düşük sıcaklıktır.

Pusula, haritalar ve bir GPS cihazı. Herhangi bir yürüyüş gezisine çıkmadan önce, bölgenin ayrıntılı bir haritasına sahip olduğunuzdan emin olun. Daha uzun yürüyüşler için, bir GPS cihazına veya pusulaya sahip olmak da iyidir. Nasıl kullanacağınızı bildiğinizden emin olun