Trekking malezemeleri nelerdir
Günübirlik Trekking İçin Neler Gerekli ?

Doğa yürüyüşünde önemli noktalardan biri gerektiği kadar malzeme taşıma aksi halde fazla yük ile doğada geçireceğiniz vakitten hiçbir keyif alamazsınız..

Sırt Çantası ?
Bir günlük yiyecek, su ve yedek kıyafetlerinizin ve molalarda yemeniz için atıştırmalıklarınızın sığacağı ufak standart bir trekking çantası iş görecektir. Yağmurluğu olması veya su geçirmez olması tabi ki tercih sebebi ama bir yağmur, kar yağması durumunda içindeki eşyalarınıza zarar görmesini engeller.

Ayakkabı ?
Keyifli bir doğa yürüyüşünün önemli detaylarından biride ayakkabıdır. Öncelik olarak sizi yormaması, rahat ettirmesi gerekir. Trekkingci olarak hitap ettiğimiz insanlar bilekli bot tercih eder. Neden ? İlk olarak Sulu & Karlı parkurlarda ayağınızın içine kaçmasını engeller. Ve en önemli sebeplerinden birisi olan bileğinizi sardığı için burkulma, kırılmaları önler. Ve tabanları ile keyifli yürüyüş sağlar ama siz dışarıdan aldığınız jel vb. tabanlar ile konfor seviyesini artırabilirsiniz 🙂 

Baton ?
Doğa yürüyüşünde ayakkabıdan sonra en önemli ekipmanlardan biri baton. Baton ile gerçekleştirdiğiniz yürüyüşlerde çalışmayan kaslarınızda çalışır. Daha önemli detaylardan biride ağır çantanızın olduğu bir doğa yürüyüşünde iseniz, bitikten sonra hissedeceğiniz yorgunluğun fazla seviyede azaltmasını sağlar ve baton kullanan kişilerin geri dönüşleri de aynı bu şekilde, ayrıca engebeli inişli-çıkışlı bir parkurlarda da olası sakatlanma risklerini azaltabilirsiniz..

Trekking Pantolonu ?
Şart olmamakla konforlu bir doğa yürüyüşü için özel olarak tasarlanan pantolonları tercih etmenizi tavsiye ederiz. Su tutmayan, çabuk kuruyan ve rüzgara karşı koruyan kumaşlardan yapılan pantolonlar işinizi görecektir. Dikenli vb. parkurlarda da kumaşı gereği yırtılmasını önler.

Çakı & Kafa Lambası Ve Düdük ? ?
Yine isteğe bağlı olan iki malzeme ve zorunlu bir malzeme. Çakının doğada ne zaman nasıl lazım olacağı hiç belli olmaz ama yanınızda bulundurmanızda fayda var. Diğer ekipmanlar ise Kafa Lambası ve Düdük. Yürüyüşünüzü günübirlik etkinlik olarak planlamış olsanız dahi yine de kaybolma veya geç kalma ihtimaline karşı yanınızda pilleri dolu bir kafa lambası ve mutlaka bir düdük bulunmasında fayda var.

İlk Yardım Çantası ?
İsteğe bağlı olarak gözükse de çantanızda mutlaka olması gereken bir ekipman. Eğer bir grup ile doğaya çıkıyorsanız ekip liderinde veya katılımcılardan birinde ila ki vardır fakat işinizi şansa bırakmayıp sizin de ufak bir İlk Yardım Çantası edinmenizi tavsiye ederiz. sargı bezleri, tentürdiyot, aspirin, yanıklar için Anestol krem, ağrı kesici, makas, çengelli iğne, flaster, gazlı bez, kanama esnasında kanamayı durdurmak için kauçuk lastik vb. malzemeler içeren kapsamlı bir kit alırsanız daha çok işinizi görecektir.

Gerekli Ekipmanları Bir Listede Toparlayacak Olursak :
– Ufak Bir Sırt Çantası
– Baton
– Trekking Pantolonu
– Çakı
– Kafa Lambası
– Düdük
– İlk Yardım Çantası
– Yürüyüş Molalarında Yemek İçin Enerji Verici Atıştırmalık (Badem, Müsli Bar vb.)
– Yağmurluk / Rüzgarlık
– Kendinize Yetecek Kadar Su