Seyahat Temalı Film Önerileri

Seyahat Temalı Film Önerileri

 

1. | Knockin On Heavens Door (Cennet Yolcuları)

Dram, Aksiyon |  IMBd Puanı: 8/10

Fragmanı İzlemek İçin Tıklayın 

Martin ve Rudi, kendilerini hayatın akısına kaptırmış iki genç insandırlar. Bir gün gittikleri hastanede kanser olduklarını öğrenirler. İşin kötü tarafı hastalık ilerlemiştir ve işin içinden çıkılmaz bir boyut kazanmıştır. Sürecekleri hayata dair bir umutları kalmayan ikili kalan günlerin tadını çıkarmak üzere bir yolculuğa çıkmaya karar verirler. Kaybedecekleri hiçbir şey yoktur. Değerli bir arabayı çalarlar. Arabanın içerisinde bir silahla karşılaşırlar. Araba bir mafya çetesine aittir ve işler karışacaktır.

 

2. | The Way (Yol)

Drama, Komedi |  IMBd Puanı : 7,4/10

Fragmanı İzlemek İçin Tıklayın

 

The Way filminde Amerikalı bir doktor olan Tom beklemediği bir haber sonrasında adeta yıkılır. Fırtına yüzünden ölen oğlunun haberini alan Tom oğlunun cenazesini alabilmek için Fransa’da bulunan St. Jean Pied de Port’a doğru yola çıkar.

Oğlunu kaybetmiş olmanın verdiği acıyı taşımaya çalışan Tom çareyi oğlunun tamamlayamadığı geziyi onun yerine tamamlamakta bulur. Ona vereceği en güzel hediyenin bu olduğunu düşünen Tom bir anda kendini yollarda bulur.

Yürüyüş konusunda pek deneyimi olmayan Tom sandığının aksine yol boyunca asla yalnız kalmaz. Dünyanın dört bir yanında kendini gerçekleştirme arzusu ile yanıp tutuşan insanlarla tanışan Tom’un dünya görüşü bu yol ile yeniden şekillenir.

 

3. | Into The Wild (Vahşi Doğaya)

Macera, Drama |  IMBd Puanı : 8,3/10

Fragmanı İzlemek İçin Tıklayın

 

Önemli bir üniversiteden dereceyle mezun olan Christopher aynı zaman başarılı bir atlettir de. Mezuniyet sonrası verilen bir davette ailesine istediği hayatın bu olmadığını, bir şeylerin eksik ve yanlış olduğunu söyler. Genç adam tüm mal varlığını hayır kurumuna bağışlayıp sahip olduğu her şeyi evinde bırakarak bambaşka bir hayata doğru uzun bir yolculuğa çıkar. Alaska’nın ıssız ormanlarında sona eren bu yolculuk esnasında ve sonrasında Christopher, hayatını kökünden değiştirecek bazı kişilerle tanışarak, hayatın anlamını ve ölümün kaçınılmazlığını en sert haliyle deneyimleyecektir. Aynı zamanda film 2 dalda Oscar’a aday gösterildi..

4. | The Secret Life of Walter Mitty  (Walter Mitty’nin Gizli Yaşamı)

Komedi, Macera |  IMBd : 7,3/10

Fragmanı İzlemek İçin Tıklayın

Walter Mitty’nin Gizli Yaşamı’nda fantezi dünyasında sessiz sedasız bir hayat süren, tirajı yüksek “Life!” dergisinin fotoğraf arşivinde çalışmakta olan Walter, kendini hiç beklenmedik bir maceranın içinde bulur. Yeni iş arkadaşı Cheryl’la masumca flört etmeye başlamasının sonrasında hayatı, hayalindeki sevgilinin gerçeğe dönüşmesiyle değişir. Cheryl, onun uzun süredir düşlediği aşkın vücut bulduğu insandır. Ancak Walter, büyüsünün bozulacağını düşündüğünden hislerini Cheryl’a açıklamakta tereddüt etmektedir. Bir yandan da derginin artık yalnızca internetten yayın yapacağı haberini alması, onu işini kaybetme tehlikesiyle karşı karşıya getirecektir. Derginin basılı yayın hayatına veda edeceği son sayısında çıkması planlanan önemli bir fotoğrafın yok olmasıyla işler karışır. Walter’ı ve Cheryl’ı akıl almaz olaylar ve sürpriz gelişmeler beklemektedir. 

 

4. | Yol Arkadaşım

Komedi |  IMBd : 7,2/10

Fragmanı İzlemek İçin Tıklayın

Onur başarısız bir ilaç mümessilidir. Kurban Bayramı’na üç gün kala üç hedefi vardır; Ayvalık’taki kız arkadaşının ailesiyle tanışmak, kovulduğu işini geri kazanmak ve ilk iki hedefi yol arkadaşı Şeref’e rağmen başarmak. Onur, hedeflerini gerçekleştirmek için bir telefon uygulamasıyla tanıştığı ve tek ortak noktaları gidecekleri istikamet olan Şeref ile birlikte eğlence ve macera dolu bir yolculuğa çıkar. Fragman başarısız ama film güzel..

6. | The Darjeeling Limited (Küs Kardeşler Şirketi)

Dram, Komedi |  IMBd : 7,2/10

Fragmanı İzlemek İçin Tıklayın

Bambaşka yapılarda üç kardeş bir gün uzun bir yolculuğa çıkacak olduklarından habersizdirler. Hayat her insana kendi içsel yolculuğu için sınırsız imkanlar tanır ve bu bazen sevdiklerimizin ölümü de olabilir. Üç farklı karakterde kardeşin babaları ölür. Bu olayın ardından Hindistan’a yolculuğa çıkarlar. İşte o yolculukta fantastik maceralar beklemektedir kardeşleri. Film, Wes Anderson’ın elinden çıkmadır. Ayrıca son derece zengin bir oyuncu kadrosu söz konusu diyebiliriz rahatlıkla. Bol kahkaha vaat eden bir film.

 

7. | Sıdeways (Yan Yan)

Komedi, Romantik |  IMBd : 7,5/10

Fragmanı İzlemek İçin Tıklayın

Bir insanın hem evliliğinde hem de üzerine hayaller kurduğu ideallerinde başarısız olması yeterince mutsuz olma sebebidir. Filmin kahramanı Miles Raymond da böyle bir kurban rolünü sürdürmektedir. O bir İngilizce öğretmenidir ve en büyük hayali bir yazar olmaktır. Bu sırada yakın dostu Jack de pek kimsenin bilmediği bir televizyon oyuncusu olup evlilik aşamasındadır. Miles, onu evlilik öncesinde birlikte vakit geçirebilecekleri bir yolculuğa çağırır. Bu yolculuk bir hafta sürecektir ve iki arkadaşın hayatlarında bambaşka bir anlam oluşturacaktır. Beş dalda Oscar adayı olan film, En İyi Film (Müzikal-Komedi) dalında Altın Küre kazanmıştır.

 

8. | Hector And The Search For Happiness (Hector ve Mutluluk Arayışı)

Macera, Komedi |  IMBd : 7/10

Fragman İzlemek İçin Tıklayın

Başrolünde Simon Pegg’i izleyeceğimiz filmde, mutluluğun peşinden koştururken dünyayı köşe bucak arşınlayan bir psikiyatrın öyküsünü izleyeceğiz. Nitekim Hactor’un bu sırravakıf olabilmesi pek de kolay olmayacaktır.

 

9. | One Week (Son Yolculuk)

Macera, Drama | IMBd : 7/10

Fragmanı İzlemek İçin Tıklayın

 

 

Eğer yaşamak için bir gününüz, bir haftanız ya da bir ayınız olduğunu öğrenseydiniz ne yapardınız? One Week, genç bir ilkokul öğretmeni olan Ben’in (Joshua Jackson) kanser nedeniyle en fazla iki yıl ömrü kaldığını öğrenmesinin ardından bir motorsiklet satın alıp her şeyi geride bırakarak, Toronto’dan Vancouver’a (yaklaşık 4500 kilometre) bir hafta sürecek bir seyahate çıkmasının ardından hayata dair fikirlerindeki değişimleri, geçmişiyle yüzleşmelerini konu alan bir yol hikayesidir.

 

10. |  The Bucket List  (Şimdi Ya Da Asla)

Komedi, Drama | IMBd : 7,4/10

Fragmanı İzlemek İçin Tıklayın

Milyoner şirket sahibi Edward Cole ile işçi sınıfına mensup araba tamircisi Carter Chambers’ın dünyaları apayrıdır. Yolları, bir hastane odasını paylaşmalarıyla kesişir ve iki ortak noktaları olduğunu keşfederler: “Tahtalı köyü boylamadan önce” hayatlarının kalan kısmını hep yapmak istedikleri her şeyi yaparak geçirme arzusu ve kendileriyle farkında olmadıkları bir barışma ihtiyacı. Birlikte, hayatlarının araba seyahatine çıkarlar; ve bu süreçte dost olur, hayatı dolu dolu, içgörü ve mizahla yaşamayı öğrenirler.

 

11. | A Map For Saturday ( Cumartes İçin Bir Harita)

Belgesel | IMBd : 7,8/10

Fragmanı İzlemek İçin Tıklayın

2007 yapımı bir seri olan bu film çantası sırtında dünyayı gezen bir kişinin hikayesini konu alıyor. İzlemeye değer ve kesinlikle ilham verecek harika bir film. Seyahat etmeyi ve yeni yerler keşfetmeyi seven kişilerin en çok beğendiği seriler içerisinde olan film HBO kanalında havalı bir işe sahip olan Brooke Silva Braga’nın her şeyi geride bırakıp sırt çantasıyla dünyayı gezmeye başlamasını anlatır.

 

12 . | Diarios de Motocicleta ( Motosiklet Günlüğü)

Drama, Macera |  IMBd : 7,8/10

Fragmanı İzlemek İçin Tıklayın 

Ernesto ve Alberto adlı iki genç, Arjantin’in başkenti olan Buenos Aires’ten bir motosikletin tepesinde yola çıkarlar. Bir süre sonra araçları arızalanır ve gençlerin otostop çekmesi gerekmektedir. Artık yeniden halka iç içedirler. Bu durum, Latin Amerika’nın düşündüklerinden çok daha farklı bir yer olduğunu onlara fark ettirecektir. Kıtanın yaşadığı acılar, çarpık kentleşme, adaletsizlikler, yolsuzluklar, bu iki genci değiştirecektir. Bu sürprizlerle dolu yolculuk, sadece bu iki genç adamın değil, bir sürü ulusun kaderini değiştirecektir.

 

13. | Que Tan Lejos  (Çok Uzak)

Drama |  IMBd : 7/10

Fragmanı İzlemek İçin Tıklayın

Bambaşka nedenlerle çantalara yüklenen umutlarla yola çıkar iki kız… Köylülerin eylemiyle kesilen yollarda hayatları kesişir. Sonrası ise Quito’dan Cuenca’ya otostopla gitme çabasıdır. Yollar, farklı kaygılarla aynı yöne baş koymuş insanları karşılaştırmakta bir sakınca görmez. Asıl amaçlar, bir gün süren bu macera boyunca silinse de tamamen üç yabancının birbirlerinin dünyasındaki iç yolculukları o kadar çabuk bitmeyecek gibidir.

 

14. | Wild (Yaban)

Macera, Drama |  IMBd : 7,1/10

Fragmanı İzlemek İçin Tıklayın 

Sorunlu bir hayat ile başa çıkmanın yolunu iç dünyasını keşfetmekle bulan Cheryl bunu başarabilmek için 1,100 millik bir yürüyüşe çıkmaya karar verir. Hayatını geri kazanmak için çıktığı yolu anlamlandırmaya çalışan genç kadını yolculuk boyunca çeşitli duygu geçişleri beklemektedir.

Bazen geçmişe dair derin düşüncelere kendini kaptıran Cheryl neden bu yola çıktığını sıkça kendine hatırlatarak yoluna devam eder.

 

15. | The Beach (Kumsal)

Macera, Drama |  IMBd : 6,8/10

Fragmanı İzlemek İçin Tıklayın 

Genç Amerikalı bir maceraperest olan Richard’ın (Leonardo DiCaprio) seyahat için gittiği Tayland’ın başkenti Bangkok’da kaldığı otelde, yan odada kalan birisinden aldığı haritayı kullanarak; otelde tanıştığı Étienne (Guillaume Canet) ve Françoise (Virginie Ledoyen) adlı Fransız turistlerle gittiği bakir bir tropik adada yaşadıklarını konu alır.

 

16. | Easy Rider 

Yol Filmi, Drama |  IMBd : 7,3/10

Fragmanı İzlemek İçin Tıklayın 

 

Şimdilik Bu Kadar..

Ama Devamı Gelecek..