İran Hızlı Gezi Rehberi 2

İRAN’A GİTMEDEN ÖNCE YAPMANIZ GEREKENLER

 1. Cep telefonunuza Ofline çalışabilen Maps me uygulamasını indirip kurun ve daha sonra haritalar bölümünden İran haritasını indiriniz.. Harita üzerinde gezeceğiniz yerleri işaretleyip ofline bir şekilde kullanabilirsiniz….
 2. Farsça rakamların yazılışını öğrenin ki para kullanımı veya Taksi çağırdığınızda Plaka’yı rahatça okuyunuz 🙂

0 – ۰ -صفر -(sefr) =sıfır

1- ۱- يك – ( yek) = bir

2 – ۲ – دو -(do) = iki

3- ۳ – سه -(se) = üç

4 – ۴ – چهار -(çahar-çehar) = dört

5 – ۵ – پنج – ( panc-penc) = beş

6 – ۶ – شش – ( şeş) = altı

7 – ۷ – هفت – ( haft-heft) =yedi

8 – ۸ – هشت – (haşt-heşt) = sekiz

9 – ۹ – نه – ( noh) = dokuz

10 – ۱۰ – ده ( da-deh) = on

 1. Türkiye’deki ve dünyada geçerli olan Uber uygulamasının aynısı olan SNAP uygulamasını indirin ve İran’da her yerde kullanabilirsiniz. İran’da herkes taksici gibidir. Bu uygulama sayesinde fazla ücret ödemekten kurtulursunuz… Eğer Snap uygulaması olmadan bir taksiye vs binerseniz mutlak pazarlık yapınız…
 2. Gitmeden önce bir VPN programı indirin ve kurun sosyal medya uygulamaları orda yasaktır, sadece vpn programıyla Facebook ve youtube ye girebilirsiniz
 3. İran’da kredi kartı vs geçerli değildir. Bu yüzden nakit para taşımalısınız. Dolar olarak bulundurun her yerde geçerlidir. Paranızı sadece döviz ofisleri olan yerlerde bozdurunuz.
 4. Bayanlar mutlaka başını örtmek zorundalar, tabi ki çok sıkı bir örtme şekli değil, erkeklerde şort vs giyemez bilginiz olsun.
 5. Gitmeden önce İran’la ilgili birkaç kitap belge mutlaka okuyunuz.
 6. Bir Türk olarak en rahat edeceğiniz bir ülkeye gittiğinizi bilin deriz 🙂

İRAN’DA  NELERE DİKKAT EDİYORUZ ?

 1. İran’a indiğinizde sim kartınızı değiştirip, yeni bir İrancell hattı alabilirsiniz..
 2. Alış veriş ve taksi kullanımında mutlaka pazarlık yapınız.
 3. Rastgele fotoğraf çekmeyin, Askeri bölgeler, polis veya yerel halk ,,, Özellikle bayanlardan izin almadan çekmeyiniz..
 4. Şehirler arası ulaşımda 2-3 çeşit otobüs var, VİP otobüs kullanmanızı tavsiye ederiz, hem oldukça lüx ve rahat içinde yemek servisi olan dahi var… ve fiyat olarak uygundur.
 5. İran’da taksici esnaf bir çok kişi alış veriş sonrası size ( Na kabul ) para istemez diyecektir, bu bir kibarlık göstergesi gibidir, siz yine de ücretinizi ödeyiniz.
 6. İran’nın kuzeyi komple Türkçe konuşmaktadır, dil sorunu çekmezsiniz, İran’da bir çok kimse özellikle yeni yetişen nesil İngilizce konuşuyor… Kesinlikle rejim hakkında konuşmayınız….

İRANDA ŞEHİRLER ARASI  İÇ ULAŞIM

 1. İran’da şehirlerarası otobüs firmaları oldukça iyi çalışmaktadır. 2-3 farklı otobüs tipi çalışmaktadır. Normal otobüsler ve VİP otobüsler vardır. Vip otobüsler 46 kişi yerine 25 kişiliktir. ve koltuk araları oldukça geniştir, yolculuk esnasında rahatça uzanıp uyuyabilirsiniz, ayrıca bu tip uzun yol araçlarında yemek servisi dahil vardır.
 2. Her şehrin çıkış noktalarında diğer şehirlere dolmuş taksi yapan araçlar vardır. 4 kişi bir araya geldiğinde hareket eder, dilerseniz bütün kişilerin ücretini siz ödeyip dolmuş taksiyi hareket ettirebilirsiniz, Fiyat olarak oldukça uygundur.
 3. Taksi : Bir taksi ile pazarlık yapıp bir şehirden bir şehir’e gidebilirsiniz, benzin ucuz olduğu için bizdeki gibi çok pahalı bir seçenek değildir.
 4. Ucak : İran’da iç hat uçak oldukça gelişmiş bir şekilde devam ediyor İran Air, Mahana ir, Caspian Air, gibi bir çok firma mevcuttur….

İRAN’A NASIL GİDİLİR ?

 1. Otobüs: İstanbul Aksaray’dan direk İran’a çalışan otobüs firmaları mevcuttur… Tehran Tur : Adres: Kemal Paşa Mah. Ordu Cad. No:42 Fatih / İstanbul ASUMAN TUR : Adres: Kemal Paşa Mah. Atatürk Blv. Ceylan Apt. No: 158 Fatih / İstanbul İSTANBUL – TAHRAN 48 Saat sürmektedir. Dayanma gücünüz yoksa vazgeçin J
 2. Uçak : Pegasus  ( Tahran) , Türk Hava Yoları ( Tahran, Tebriz, Şiraz) ve İran hava yolları, (Tebriz, Tahran)   İstanbul – Tahran 3,5 Saat
 3. VAN : MİNÜBÜS : Bir çok tur firması Van’dan  Khoy ( Hoy) şehrine veya Tebriz’e sefer yapmaktadır. Dilerseniz   Khoy şehrine gidip oradan İran otobüsleriyle başka şehirlere gidebilirsiniz, yada direk olarak Tebriz’e gidebilirsiniz.

Bende bir çok zaman Pegasus’la Van’a gidip  oradan minibüslerle yoluma devam ettim en hızlı hareket etme şeklide budur.

Van- Tebriz Bilet ücreti : 70TL

Van – Kapıköy Sınır Kapısı : 25 TL (2019)

ERDEM TURİZM : Adres: Akköprü Mah. İlçeler Garajı Üstü – Van

Telefon: 0543 786 92 93

 1. Tren : Van – Tahran direk tren mevcuttur.

İRAN PARA BİRİMİ

İranda en çok kafa karıştıran şey Toman – Riyal olayıdır. İran Riyal‘ı İran’da kullanılan para birimidir. 1932 yılından bu yana tedavüldedir. Tuman (Tümen), ulusal para birimi olmamasına karşın paranın miktarını söylemek için kullanılmaktadır. Bir tuman 10 Riyal’a eşittir. ((100 riyal (10 Tümen) ) TL İranda değerli para birimidir, 2019 da 100TL 200 Tomandı , Şimdi 2020 yılında  350Tomandir

Evet Sevgili Dostlar Başlıyoruz

TEBRİZ :

Bir gurup arkadaşımızla Mahan Air hava yollarıyla   İran’ın Doğu Azerbaycan eyaleti olarak adlandırılan Tebriz şehrine uçtuk, Tebriz için diyebilirim ki, Türk olarak  yurt dışında kendinizi en rahat ve en huzurlu hissedebileceğiniz  başka bir şehir daha yoktur. Türkiye’de geziyormuş gibi rahatça sokaklarda gezebilirsiniz, Azerbaycan Türkçe aksanına çok kısa bir sürede alışabilirsiniz.

2 Milyona yaklaşan nüfusa sahip, sıcak kanlı insanların yaşadığı tarihi ve güzellikleriyle öne çıkan bir şehirdir, Türkiye’de geziyor gibi oldukça rahat gezebilirsiniz. Otel ve pansiyon oldukça boldur. Gitmeden önce .www.couchsurfing.com  dan kalacak ev ayarlayabilir, yada size rehberli edecek birini bulabilirsiniz. İran’da insanlar sizi davet etmek için ısrar edeceklerdir. Ayakkabı vs Tebriz’de ucuzdur ihtiyacınız varsa mutlak alın derim, çarşı içinde ayakkabıların olduğu bir arasta da mevcuttur.

Biz Tebriz’de Gostaresh otel diye bir yerde kaldık oldukça memnun kaldık diyebilirim.

Kendovan Köyü

Kendovan Köyü

GEZİLECEK YERLER

Tebriz Kapalı Çarşısı : Dünyanın en büyük kapalı çarşılarından sayılan bu kapalı çarşıda yok yok diyebilirim, her tür esnaf barındıran bir çarşı ve ucuz bir çarşı 

El Goli Park – Şah Parkı : Halk arasında Şah’ın Gölü anlamında “Shah Goli” diye biliniyor. Ancak rejim değişikliğinden sonra mollalar halkın gölü anlamına gelen “El Goli” olarak isminin değiştirilmesine karar vermişler.

SAAT MEYDANI :  Bütün yolların kesiştiği yerdesiniz

GÖK MESCİD : Karakoyunlu Hükümdarı Cihan Şah tarafından 870’lerde yaptırılan bir cami depremlerden  oldukça zarar görmüş, mozaik ve çinileriyle öne çıkıyor.

AZERBAYCAN MÜZESİ : Müzeyi mutlaka gezin 3 katlı bu müze görsel açıdan oldukça doyurucudur.

Amir Nezam Evi

Afzaladdin Bedel Khagani

Makberetüş Şuara, Şairler Anıtı

Tebriz’den  Erdebile gitmek için yola çıktık , yolumuzu biraz uzatıp ,bizim Karadeniz dokusunu andıran güzelliklerden geçip yol üzerinde bulunan Meşginşehr e de uğradık, Burada bulunan Asma bir köprü var 80-90MT yükseklikte girişi de ücretli olan bu yere bir çok turist gelmektedir. Meşginşehr den  yolumuza devam edip, Önce Erdabil daha sonra  Erdebil şehir merkezine 28Km uzaklıktaki Kaplıcalarıyla ünlü Serein şehrine geldik, kaplıcalarıyla ünlü olduğu kadar Bal satıcılarıyla da ünlü olan bir yer, burada Camış gölü diye bir yer var, kaplıca türü giriş ücreti sadece 3TL filan tabi ki erkeklere özel demekte fayda var. Giriş ücretini veriyorsunuz size terlik ve bir elektronik anahtar veriyorlar, bu elektronik anahtarı bileğinize takıyorsunuz, soyunma dolaplarınızı vs dokunmadan açabiliyorsunuz. Ayrıca 1-2 otelde de böyle sıcak su vs mevcuttur… Gitmeye değer mi diye sorgulanabilir..

Erdebil (Ardabil)

Otelden ayrılıp  Erdebil’e doğru yola çıktık, Unesco dünya mirasında yer alan Şeyh Safi Külliyesi de bu Erdebil’de bulunmaktadır. Bir çok insan sadece Şeyh Safi Külliyesini görmeye geliyor diyebiliriz,

İran tarihinin önemli isimlerinden birisi olan Şeyh Safi’nin kurduğu bu tarikat, günümüz İran’ın oluşmasına ön ayak olmuş. Ölmesinin ardından yaklaşık 150 yıl sonra başa geçen torunu I. İsmail (Şah İsmail), Safevi Devleti‘ni kurarak günümüz İran’ın temellerini atmış. İsim olarak ise hürmet göstergesi olarak devlete büyük dedesinin adını vermiş. Külliyede bir çok kabir ve tarihi eserler barınmaktadır.

((Şeyh Safiyüddin İshak Erdebilî, Safevi Hanedanına ismini veren kişidir. Kendisi Kuzey İran’da bulunan Gilan vilayetinde ikamet eden, 13. yüzyılın büyük bir sufisi olan Şeyh Zahid Gilani’nin damadı ve halefidir.))

Erdebil’de gezilecek yerler sınırlıdır, bu yüzden gezginler tarafından sok sık sorgulanır gitmeye değer mi diye, yolunuz düşerse bir kereye mahsus görün deriz.

ARDABİL – TAHRAN

Erdebilden iç hat seferleri yapan bir firma ile direk Tahran’a uçtuk, Tahran  benim için İstanbul’dan farkı olmayan bir şehir, kalabalık ve trafik berbat bu yüzden Tahrandan bir an önce kaçtım dersem yalan olmaz…. Yani Tahran bildiğimiz büyük şehirlerden farkı olmadığı gibi, İnanılmaz bir trafik karmaşası olan bir yer… Tahranda iki adet hava alanı bulunmaktadır, İmam Humeyni hava alanı ve  Mehrabad Hava alanı, İmam Humeyni Tahran şehrine 40Km uzaklıktadır Mehrabad hava alanı ise şehir merkezindedir.

TAHRANDA NERELER GEZİLİR ?

 • Gülistan Sarayı Tahran’da gezilecek bir numaralı yer diyebilirim, gezerken gözlerinizin kamaşacağına bahse girerim, Pers mimarisi buradan ön plan çıkıyor…
 • Ulusal Mücevher Müzesi İranı yöneten çeşitli hanedanların  mücevherlerinin sergilendiği bu ulusal Müze’yi de  gezin derim
 • Sadabad Müze Kompleksi
 • Özgürlük Anıtı
 • Cuma pazarı ( Bit Pazarı)
Özgürlük Anıtı - Azadlık Meydanı

Özgürlük Anıtı – Azadlık Meydanı

 KAŞHAN

Kaşhana gittiğimizde Şii imamlardan birinin ölüm yıldönümüydü bu yüzden her yer kapalıydı, bu yüzden Kaşhan’da hiç bir şey göremedik desek yeri vardır.

GEZİLECEK YERLER

Bozorg Ağa Cami ve Medresesi
Borujerdi Konağı
Sultan Amir Ahmad Hamamı
Kashan Fin Bahçesi

İSFEHAN  –

Benim için en favori şehirlerden biridir, İsfehan içinde bir çok tarihi özelliği barındıran bu şehir, Öyleki  Nakşı Cihan meydanı, UNESCO dünya mirası listesinde olan bu müthiş meydan dünyanın en büyük 2. Büyük meydanı olarak anılmaktadır. İsfehan’da 100-150 yıl hüküm süren Türk hanedanlarından Safavilerden kalma, Ali Kapı, Şeyh Lütfullah cami, Şah cami gibi tarihi yapılarla çevrilidir.  Yaz aylarında bir çok İran’lılın bulunduğu, buluştuğu bir yerdir, meydanın etrafında devletin koyduğu su sebilleri mevcuttur.

İmam meydanı civarında ki bütün eserleri gezin deriz 

 • Sio-se-pol Köprüsü gece muhteşem bir görüntüye sahip bu yüzden gece görün derim, gündüz size fazla bir şey ifade etmeyebilir.
 • Vank Katedrali:(300000riyal kişi başı)Ermenilerin yaşadığı bölgede bulunan bir Ermeni Katedrali. İçerde anlamlı Fotoğraflar ve bir müze var.(tabi içerisinde birde harita var onuda görün derim)
 • Lütfullah Cami
 • Ali Kapı Sarayı
 • Kırk Sütün Sarayı (Çehel Sütun Sarayı)

Kaldığımız Hotel : http://www.chehelpanjerehotel.com/Content/Default.aspx?Landir=ltr&Lan=En

ŞİRAZ

Şiraz  Benim birinci favori şehirlerimden biridir.. Tarihi eserleri ve güzellikleriyle öne çıkan şiir gibi bir şehirdir. Gezilmesi gereken şiir gibi bir şehirdir, çok beğeneceğinizi düşünüyorum. Eğer sabah saatlerinde Şiraz’a inmişseniz doğruca gideceğiniz yer

 

 • Nasr El Müllk camisidir. Sabah saatlerinde vitrayların güneş ışınları altındaki dansını mutlak görün derim. Vitrayların yansımaları mükemmeldir.
 • Vakil Bazaar Bizim kapalı çarşıya benzer çeşitli esnafın bulunduğu bir çarşıdır
 • Vekil Cami Kompleksi
 • Sheah-e Cheragh burası bir külliye gibi bir yerdir. Binlerce ayna ve kristalden oluşan cami ve kabir baş döndürücü güzelliktedir. İran’ın Şiraz şehrinde Şiilerin 8. imamı Ali er-Rızâ’nın kardeşleri Seyyid Emir Ahmed ile Mir Muhammed’in mezarlarının bulunduğu tarihi cami ve türbe. Seyyid Emir Ahmed’e verilen lakap olan Şah Çerağ “ışıklar şahı” anlamına gelmektedir.
 • Persepolis Şirazdan 1 saat uzaklıkta  75-80 KM uzaklıkta bizim Efes Şehrini andıran tarihi bir kalıntılar şehridir. M.Ö . Dairus tarafından kurulan bu şehir nefes kesecek güzelliktedir.
 • Hâfız-ı Şirâzî ve Şeyh Sadi-i Şirâzî Anıt Mezarları
 • İrem Bahçesi (Cennet Bahçesi)
 • Kerim Han Kalesi
 • Kuran Kapısı ( İsfehan’a dönmek isterseniz dolmuş taksiler buradan hareket ediyor)
iran

iran

YEZD

Çöl ortasında yeşeren bir çiçek gibi bir şehir, düşüncelerimi alt üst eden bir yerdi nedendir bilmem…Zerdüşt dinin merkezi sayılan bu şehirde çok şey bulacaksınız, öncelikler şehrin sokaklarında kaybolun derim, Çölde safari ve eğlence turları da var dilerseniz bunlara katılabilirsiniz, jeeplerle kumların üstünde adrenalin zıplaması yaptıracak eğlencelerde mevcuttur.

sessizlik kuleleri

sessizlik kuleleri

NERELERİ GEZEBİLİRSİNİZ?

 • Rüzgar Kuleleri
 • Mescid-i Cuma
 • Amir Çakmak Cami Kompleksi
 • Ateşkedah
 • Yezd Sessizlik Kuleleri
 • Su Müzesi ve Kehrizler

Yezd te size tavsiye edeceğim otel  Moshir ol-Mamalek Hotel Restoran içinden  minik dereler akan bu otele emin olun bayılacaksınız mimari olarak inanılmaz güzel…

Moshir ol-Mamalek Hotel Restoran

Moshir ol-Mamalek Hotel Restoran

Yezd bir nevi büyülü bir şehir gibi sokaklarında kaybolun derim…

 

ALTA YORUM YAPARSANIZ SEVİNİRİZ 🙂 

 

MESAFELER

VAN – TEBRİZ ———————- 326 KM  6-7 SAAT

TEBRİZ – İSFEHAN —————–899 KM – 12-13 SAAT

İSFEHAN – ŞİRAZ——————–481 KM – 7-8  SAAT

İSFEHAN — YAZD ——————310 KM – 6-7  SAAT

ŞİRAZ – YEZD————————-449 KM -5.14 SAAT

DEVAM EDECEK

Trekking Nedir ? Hiking Nedir ?

Trekking nedir ? Hiking Nedir ?

Trekking ve Hiking yürüyüşü çoğunlukla eşanlamlı olarak kullanılır, ama bu doğru mu? Kesin olarak cevap veremezseniz okumaya devam edin. Doğa yürüyüşü ve doğa yürüyüşü hakkında bilgi edinin ve terimlerin bilgisiyle dış mekanlara duyduğunuz coşkuyu destekleyin.

Hiking ve trekking, çoğu maceracının derinden zevk aldığı iki aktivite. Bu iki terim, sanki aynı şeymiş gibi çevrimiçi olarak birbirinin yerine kullanılır. Ama öyle mi?

Böyle bir şey değil! Görünüşe göre bunlar oldukça farklı iki faaliyet. İşleri açığa çıkarmak için bu yürüyüşe karşı trekking rehberini hazırladık. Bu kılavuzda şunları ele alacağız:

YÜRÜYÜŞ VE TREKKING ARASINDAKİ FARK
Hiking Vs Trekking
Hiking, bir gün ya da bir gece boyunca yürüyüş parkurlarında ya da patikalarda doğal bir ortamda uzun ve enerjik bir yürüyüşü içerir.

Trekking, vahşi doğal ortamda birkaç gün boyunca uzun ve şiddetli bir yürüyüşü içerir. Yürüyüş parkurlarında yapılabilir.

YÜRÜYÜŞ VE TREKKİNGİN SAĞLIK FAYDALARI NELERDİR?
Eğlence ve sürüklemenin beraberinde yürüyüş ve doğa yürüyüşü zihinsel ve fiziksel sağlığınızı iyileştirebilir. İşte yürüyüş ve trekking yapmanın birkaç avantajı:

1. KALP HASTALIĞI RİSKİNİ DÜŞÜRÜR VE KAN BASINCINIZI ARTIRIR
Hem Hiking ve trekking sağlığınız için muhteşemdir!

CDC tarafından sürdürülen bir araştırma, haftada beş gün, günde en az bir saat yürümenizi öneri ediyor. Bu, felç geçirme riskini yarı yarıya azaltır! Düzenli olarak yürüyüş yapmak ve doğa yürüyüşü yapmak kalp ve kan basıncınızı iyileştirerek felç olasılığını en aza indirir.

Kan pompalamaya devam edin …

 

trekking nedir ?

trekking nedir ?

2. DAHA İYİ GENEL FİTNESS.
Bu aktiviteler kaslarınız için muhteşem şeyler yapar. Uyluklarınızda, alt bacak kaslarınızda, kalça kaslarınızda ve hamstringlerinizde güç oluşturun. Aynı zamanda dayanıklılığınızı artırır. Hiking ve trekking, kemik yoğunluğunu arttıran ağırlık kaldırma egzersizleridir. Trekking ayrıca ağır bir sırt çantasıyla yürürken çekirdek gücünüzü artırır.

Ne kadar çok yaparsanız, genel gücünüz ve formunuz o kadar artar.

3. RUH SAĞLIĞINIZI GELİŞTİRİR.
Günlük hayatın stresinden uzaklaşın ve dışarıya kaçın. İç mekanda çok uzun süre kapalı kaldığınızda stres, depresyon ve anksiyete güçlenir. Trekking ve hiking hayatınızı bir perspektife oturtmanıza ve endişelerinizden zihninizi uzaklaştırmanıza yardımcı olur.

4. YÜRÜYÜŞ VE YÜRÜYÜŞ YANIK KALORİLERİ.
Kilo vermek mi istiyorsunuz? Veya kaslarınızı güçlendirmek mi? Spor salonunu unutun ve bunun yerine patikalara gidin.

Yürüyüş, Livestrong araştırmasına göre saatte 440 ila 550 kalori yakıyor. Bir gecede kaç kalori yakacağını ya da 1 hafta boyunca kaç kalori yakacağını hayal edin. Kalori yakmak kilogram vermenize ve kaslarınızı güçlendirmenize yardımcı olur.

5. SİZİ YARATICI KILIR.
Tüm fiziksel ve zihinsel desteklerin beraberinde, hiking ve trekking yürüyüşü de sizi daha yaratıcı hale getirebilir. Bu doğru! Dışarıda vakit geçirmek ve tüm D Vitamini güneş ışığından emmek zihninizi geliştirebilir. D vitamini, “güneş ışığı vitamini” dikkat süresini uzatır ve odaklanma yeteneğimizi geliştirir. Problem çözme becerilerimize yaratıcı bir dönüş yaptırır.

D vitamini ayrıca daha sağlıklı kemik ve dişleri korumak, bağışıklık sisteminizi desteklemek ve kardiyovasküler sağlığı artırmak için muhteşemdır.

BAŞLANGIÇ KILAVUZU YÜRÜYÜŞE NEREDEN BAŞLAMALIYIM?
Yürüyüş Yürüyüşlerine nereden başlayacağınızla ilgili birkaç ipucu:

Günlük yürüyüşlerle başlayın. Doğaya daha fazla gitmek istiyorsanız, günlük yürüyüşlerle başlayın. Yerel parkınızda dolaşarak bir öğleden sonra geçirin ya da öğleden sonra yürüyüşü için en yakın ormana gidin. Bunu rutininiz yapın ve zaman içerisinde yaptığınız yürüyüşlerin uzunluğunu ve miktarını artırın.
Yerel yürüyüş topluluğunuza katılın. Kendi başınıza yürüyüş yapmak çok ilham verici ve maneviyat verici olsa da, özellikle uzun yürüyüşlerde oraya tekrar gitmek için çok az motivasyon verir. Yerel yürüyüş topluluğunuza katılarak, sizinle yürüyüşe çıkacak ve sizi yürüyüşe devam etmeniz için motive edecek benzer düşünen insanlarla tanışacaksınız.
Bir gece yürüyüşüne çıkın. Bir arkadaşınızı alın ve bir çadır ve uyku tulumuyla bir gece yürüyüşüne çıkın. 5 saat yürüyüş yaparak fiziksel durumunuzu test edin ve trekking yapmaya hazır olup olmadığınızı görün.
Uygun yürüyüş botları alın. Daha uzun yürüyüş biçimleri sizin için uygunsa, uygun yürüyüş botları, dayanıklı bir çadır ve pedli sıcak bir uyku tulumu alın. Yürüyüş botlarınız, iyi bir taban ve ayak bileği desteğiyle su geçirmez olmalıdır. Uzun mesafeli bir yürüyüşten önce bunları uygun biçimde giyin.
Bir yürüyüşe çıkın. Birkaç gecelik yürüyüşe çıktıktan ve gerekli yürüyüş ekipmanlarını satın aldıktan sonra, çok günlük bir yürüyüşe çıkın

EKİPMAN LİSTESİ

Kaliteli yürüyüş ve trekking ekipmanı son derece önemlidir. Yüksek nitelikli ekipman, yürüyüşlerinizin ve yürüyüşlerinizin tadını daha da fazla çıkarmanıza olanak tanır.

 

Yürüyüş botları. Kısa günlük yürüyüşler için rahat spor ayakkabılar bunu yapabilir, ancak daha uzun geceleme yürüyüşleri için iyi yürüyüş ayakkabıları veya botları gereklidir. Trekking için ayak bileği destekli botları düşünmek isteyebilirsiniz. Yürüyüşe çıkmadan önce ayakkabılarınızı giymeyi unutmayın. En iyi yürüyüş ayakkabıları ve botları hakkında daha fazlasını buradan okuyun.

Bir sırt çantaşı. Günlük yürüyüşler için, su paketi içeren hafif bir gündüz çantası mükemmeldir. Yiyeceklerinizi ve çadırınızı taşımanız gereken daha uzun yürüyüşler ve yürüyüşler için 50-60 litrelik bir sırt çantası yeterli olmalıdır. Bel kemeri ve ayarlanabilir sırt desteği olduğundan emin olun.

Bir çadır. Seyahatiniz süresince konaklamanız sağlam olmalıdır. Daha sıcak mevsimlerde yürüyüş yapmayı planlıyorsanız, 3 mevsim çadırı yapacaksınız, ancak kışın yürüyüş yapmayı planlıyorsanız, çadırınızın bir eteği olduğundan ve rüzgara, yağmura ve kara dayanabileceğinden emin olun.

Uyku tulumu. Uyku tulumu satın alırken, üretici tarafından sağlanan konfor sıcaklıklarına uyun. Genellikle üç sayı vardır: rahatlık, sınır ve aşırı. Konfor, bir dişinin rahatça dinlenebileceği, sınır – erkek konfor sıcaklığı, aşırı – hipotermi riski olmadan dişinin 6 saat boyunca uyuyabileceği en düşük sıcaklıktır.

Pusula, haritalar ve bir GPS cihazı. Herhangi bir yürüyüş gezisine çıkmadan önce, bölgenin ayrıntılı bir haritasına sahip olduğunuzdan emin olun. Daha uzun yürüyüşler için, bir GPS cihazına veya pusulaya sahip olmak da iyidir. Nasıl kullanacağınızı bildiğinizden emin olun

En Çok Ben Bilirim Bilgi Testi

Arkadaşlarınızla yarışacağınız bu devasa genel kültür testinde tarih, spor, sanat ve bilim dallarından 40 soru hazırladık..Siz kaç kaç tane doğru yanıt vereceksiniz.. Sonuçları arkadaşınızla paylaşın.. Kim daha çok yanıt verecek görmüş olalım 🙂

HADİ BAŞLAYALIM

Rumeli Kavagı -Kilyos

Rumeli Kavagı -Kilyos

Rumelikavağından başlayıp Kilyos’a uzanan bir rota…

Powered by Wikiloc

Yukarı Kavrun yaylası Buzul Gölleri

Yukarı Kavrun yaylası Buzul Gölleri

Yukarı Kavrun yaylası benim en çok sevdiğim yaylalar arasındadır..  Ayder yaylasında araçla bir saat yukarı çıktığınızda bu doğal güzellik sizleri bekliyor..

Bu rotaya saba saat 06:00 gibi başlamanız iyi olur… Öğleden sonra sis çöküyor ve önünüzü görmeniz mümkün değildir…

Powered by Wikiloc
Kıyıköy sahil

Kıyıköy – Kastro Wikiloc Rotası

KIYIKÖY – KASTRO ROTASI

Kıyıköy merkezden başlayıp Kastroya devam eden güzel bir rota serin havada yürünmesi tavsiye edilir….

Powered by Wikiloc

Karagol Yaylası-bardacık-Acelle yaylası 4

KARAGÖL YAYLASI ROTA

Adapazarının şirin ilçesi Taraklının karagöl yaylasında bulunan enfes güzellikler içeren bir bölge, özellikle nisan aylarındaki menderesler güzel görüntüler sunuyor…

Powered by Wikiloc

İğneada Longoz ormanları Rotası 2

İğneada Longoz ormanları Rotası

Türkiyenin en güzel ormanlarından olan İğneada milli park içinde bulunan hamam gölünden başlayıp, mert gölü civarında biten enfes bir rotadır…  Rota ortalarında deniz girme şansınızda var…  oldukça geniş bir kumsal sizleri bekliyor

Powered by Wikiloc

AYTEPE SERVETİYE KARASALAN TESİSLERİ

AYTEPE – SERVETİYE ROTASI

İstanbul’a oldukça yakın bir mevkide olan ve rağbet gören bir rotadır.. Yolculuğunuz yuvacık manzaralı olarak devam eder, yerdir. 

Powered by Wikiloc 
Nasıl Gidilir: Kocaeli il sınırları dahilinde yer alan Beşkayalar Tabiat Parkı; bölge olarak Adapazarı Orman Bölge Müdürlüğü, Gölcük Orman İşletme Müdürlüğü Servetiye karşı, Servetiye Camii Düzü Köyü, Beşkayalar Mevkii’nde bulunmakta olup İzmit’e 26 kilometre mesafededir. Ulaşımı sağlayan yolun bir bölümü asfalt, bir bölümü de stabilize durumdadır. Keza yöre İstanbul’a 116 kilometre, Bursa’ya 140 kilometre, Adapazarı’na 60 kilometre ve İznik’e 25-30 kilometre uzaklıktadır

Bahçeköy den Kemerburgaza Rota 2

BAHÇEKÖY KEMERBURGAZ

Bahçeköy merkezden başlayıp Kemerburgaz merkezde biten keyifli bir rotadır… Yaz kış rahat yürünecek bir rotadır…

Kemerburgaz, Eyüpsultan ilçesine bağlı bir bucak merkezidir. Pirinççi, Yayla, Akpınar, İhsaniye, Kısırmandıra, Odayeri, A.Ağaçlı, Y.Ağaçlı, Çiftalan ve Göktürk köyleri Kemerburgaz’a bağlıdır

kemerburagaz

Powered by Wikiloc