DOĞA YÜRÜYÜŞÜ ÖNEMLİ BİLGİLER -1

Doğa Yürüyüşü önemli Bilgiler

Doğa yürüyüşü sporu özel yetenek gerektirmese de, yediden yetmişe sağlıklı herkesin yapabildiği bir spor olsa da, yine de bilgi edinilmeli, eğitim veya seminer alınmalıdır.
Profesyonel rehberlerin bile bu sporu keşif dışında tek başlarına yaptıkları pek görülmez. En az üç kişi giderler. Grup halinde gidin, düzen içinde hareket edin.

Ekip düzenini asla bozmayın.
“En kestirme yol, en iyi bilinen yoldur” gerçeğini rehberler bile unutmamalı ve kestirme diye bilinmeyen yerlerden gidilmemelidir. Grubun geri kalanını tehlikeye atmak hakkına kimse sahip değildir.

Yürüyüş sırası, önden arkaya doğru “rehber – en yavaş ve acemi kişi – grubun geri kalanı – en deneyimli veya artçı rehber” sıralaması şeklindedir. Bu sıra bozulmamalıdır. Rehberin hemen ardından en deneyimsiz yürüyüşçünün gelmesi, grubun yürüyüşünü bu kişiye göre ayarlayabilmesi ve doğru hızın, doğru temponun sağlanabilmesidir. Yoksa aralarda kopmalar yaşanır. En deneyimli kişi veya artçı rehberin en arkada bulunması da geride kalanların güvenliğini sağlamak ve kopmaları önlemektir.
Yürüyüş rehberini kesinlikle geçmemeye dikkat edin. Bu rehber açısından dikkat dağıtıcı ve sinir bozucu bir durumdur.
Tek sırayı ve tempoyu bozmayın, tempoyu rehber bile bozsa kibarca ve gizlice uyarın.
İlk mola en az bir saat sonra verilmeli ve mola süreleri kısa tutulmalı, vücudun soğumasına izin vermemelidir.

Doğa Yürüyüşü önemli Bilgiler
Doğa Yürüyüşü önemli Bilgiler

Yemek molasından sonra tempo biraz düşürülmeli ve dik eğim çıkmamalıdır.
Dikkat ve düşünceler, yürüyüşe ve bulunulan ortama odaklanmalıdır. Yürüyüşe zaten şehir stresinden uzaklaşmak için gelinmiştir.
Yürüyüş boyunca etrafa dikkat etmeli, doğru rotada ilerlendiğinden emin olunmalı, çeşitli nirengiler alarak yola devam edilmelidir. Bu davranış rotadan sapıldığında sapılan noktaya geri gelinmesine yardımcı olacaktır.
Yürüyüş sporu bir yarış değildir!
Doğada arkadaşınızla veya gizli rakibinizle yarışmayın, kazalar meydana gelebilir.
Kendinizle de yarışmayın, bir yere kadar ilerleyebilirsiniz.
Doğayla ise asla yarışmamak gerekir. Kazanmak, doğa izin vermediği sürece imkansızdır.
Plan yapmadan, hazırlık yapmadan ve etrafa bilgi bırakmadan yürüyüşe çıkmayın.
Yürüyüş veya kamp yapılacak bölgenin jandarma karakoluna ve muhtarlığına mutlaka bilgi bırakılması ve izin alınması gerekir. Kimseyi sorumluluk altına sokmamalısınız. Onların kaza geçirmeniz durumunda yardım edebilmeleri için yürüyüşçülerden veya kampçılardan haberdar olmaları gerekecektir.
Kamplı bir yürüyüş yapacaksanız etkinlik formu hazırlayın ve dönüş günü ve saatini, gecikmeleri de hesaba katarak bildirin. Kimseyi gereksiz yere meraklandırmamış olursunuz.
Doğada paylaşımcı olmak gerekir.
Gruptan kopup kaybolursanız, kaybolduğunuzu anladığınız noktaya gidin. Aramalara kaybolan kişinin en son görüldüğü noktadan başlanacaktır.
Kamp haricinde, yürüyüşte oluşan çöpler atılmamalıdır. Yakılmayacak olanlar, hatta tümü geri getirilmelidir.
Yürüyüş sırasında yamaç veya uçurumdan aşağı taş atmayın ve yuvarlamayın. Aşağıdan başka bir grup geçiyor olabilir.
Gidiş-dönüş saatlerinin iyi ayarlanması gerekir. Güç ekonomik kullanılmalıdır. Kazaların çoğu dönüşte meydana gelmektedir.
Mümkünse gidilecek bölgenin bir haritasını veya en azından bir krokisini bulun. Hiçbiri yoksa bölge halkından gidilecek yer hakkında bilgi toplamaya çalışın.
Sürekli olarak yolun sonunu ve hedefi düşünmeyin. Yürüyüş yapmaya bakın, çünkü önemli olan yürüyüşten ve bölgeden tat almanız. Yürüyüşün sonuna ya da bir an önce varmaya odaklanırsanız, bu sizin isteksiz olduğunuzu gösterdiği gibi, bunalmanıza da neden olacaktır.
Özenli ve dikkatli adımlar atın. Dengeli, kararlı ve kısa olsun. Vücudunuzu yormamış, yürüyüş sürenizi ve isteğinizi uzatmış olursunuz.
Kar şartlarında yürüyüş yapıyorsanız, kaya yanlarından geçişte dikkatli olun. Kar yumuşaktır ve küçük de olsa gizli çukurlar olabilir, ayak bileğiniz zarar görebilir.
Kayalık bölgeden geçerken dikkatli olmalı, bağırmamalıdır. Ses çığa yol açabileceği gibi, taşlara ve hatta kayalara da etki edebilir.

Vadi tabanı yerine sırtlardan gidin, görüş açınız daha geniş olacaktır. Cangıl macerası yapmak istiyorsanız durum başka tabi.
El ele tutuşarak veya birbirine sarılarak yapılan yürümeler son derece tehlikeli olabilmektedir. Yürüyüşçüler birbirlerinin dengelerini bozabilmekte, en kötüsü de düşme anında birbirlerini çekebilmektedirler.

Bunlarda Bir Bak...

Ben en çok bilirim

Arkadaşlarınızla yarışacağınız bu devasa genel kültür testinde tarih, spor, sanat ve bilim dallarından 40 soru …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Araç çubuğuna atla