Ana Sayfa / Genel / Medeniyetin Kapısı İran

Medeniyetin Kapısı İran

Aylardır yaptığım planlamalar bir çok sefer boşa çıkmıştı, Kurban bayramında çadır kamp yapmak için, bir çok yeri aradım, oldukça uçuk fiyatlar verdiler, bende yönümü  çoktandır planladığım İran’a çevirdim, İran hakkında bir çok bilgiyi daha önce toparlamıştım bu yüzden hemen yola çıkabilirdim….

İSTANBUL – VAN  En rahat ulaşım aracı olarak, Pegasus’la uçuş yapıp VAN a uçuş yaptım, Van hava alanından belediye otobüsü ile şehir merkezine ulaşıp, Gezgin Soner arkadaşımızla buluştuk… Soner kardeşimizle biraz sohbet edip, Gever Turizme gidip 70TL ye Tebriz’e bilet aldık…

GEZGİN SONER19 kişilik Minibüslerle yolculuk yapıyorsunuz,,, genelde İran vatandaşları oluyor, keyifli geçen yolculuğun ardından yaklaşık 2 saat sonra gümrük kapısına geliyorsunuz…. Gümrük kapısını gözünüzde büyütmeyin, tenekelerden yapılmış bir kaç kulübeden oluşan bir gümrük binaları….

Van’dan direk olarak Tebriz’e gidebileceğiniz gibi gümrük kapısına kadar gidip, orada sizi bekleyen taksilerle, Khoy (Hoy) a veya Tebriz’e gidebilirsiniz…. Van dan  gümrük kapısı sadece 25 TL ,

Khoy da yol üstünde yemek molası veriliyor, ve bu arada Para bozdurma şansınızda var.. Fakat fazla para bozdurmayın,,, şehir merkezlerinde Sarraf denilen döviz büroları vasıtasıyla paranızı bozdurabilirsiniz….

4 Saat süren keyifli yolculuğun ardından,,, Tebriz’e ulaştım…  Tebrizde Couchsurfing daha önce ayarlamış olduğum Ali Bağdadi ile buluşup onun evine gittim… Ali kardeşim bana , akşamleyin bir Tebriz  turu yaptırdı…. gece konaklamayı onun evinde yaptım 🙂

El-Gölü Parkı ,

Tebrizin de büyük bir park.
Parkın ne zaman kurulduğu belli değildir. Ancak, ilk olarak tarımsal amaçlı bir su kaynağı olarak kullanıldığı görülmektedir. Park Kaçar hanedanlığı devrinde bir yazlık saray olarak kullanılmıştır. İçinde 12 metre derinliğinde bir su havuzu ve bir saray bulunur. Park Pehlevi devrinde yeniden düzenlenmiştir.
1979’da İran Devrimi’nden sonra ismi El-Gölü olarak değiştirilmiş resmi belgelerde bu şekilde geçmiş olsa da günümüzde hala eski ismi olan Şahgoli ismi kullanılmaktadır

 

Mavi Camii (Göy Mescid)

Mescid-i Kabud (Gok Mescid)
1465 yılında yapılmış olan Gok Mescid (Masjid-i Kabud) geçirdiği birçok depremden sonra harabe haline gelmiş ancak iyi bir şekilde restore edilmiştir. Caminin içinde ve dışındaki çiniler güzelliğini hala korumakta ve bu camiye “İslam’ın Turkuvazı” adının verilmesini haklı çıkartmaktadır.

 

Arg-e Tabriz
Tebrizdeki en önemli tarihi eser Tebriz kalesidir (Arg-e Tabriz). Bu kale, tamamı tuğla ile örülmüş bir yapıdadır. Aslen, 500 yıl kadar önce yıkılmış olan bir caminin yerine yapılmıştır. Kalenin bir adı da eski caminin adına gönderme yapılarak Mescid-i Alişah – Alişah Camisidir. Kalenin içinde sedece çok yıkık bir haldeki mihrap görülebilir. Yüksek surların bir zamanlar idam cezalarının infaz edilmesinde kullanıldığı söylenir.

Kapalı Çarşı (Bazaar) Dikkat Edin kaybolmayın 🙂
İstanbuldaki kapalı çarışının daha egzotik, daha yerel ve daha kalabalık bir şekli Tebrizdeki kapalı çarşıdır. İrandaki benzerlerinden çok farkı yoktur. Ama batılılar için (belik de biz Türkler için bile) çok egzotik bir havası vardır. Bu çarşının labirent gibi yollarında kendinizi kaybedin, herhangi sokağa sapıp gezin. Yorulduğunuzda önünüze mutlaka bir çayhane çıkacaktır. Burada İran Çayı içerek dinlenin, etrafınızdaki kişilerle Türkçe olarak sohbet edebilirsiniz.

 

Tabriz den 72 Tümen (40TL) karşılığı bilet alıp isfehana doğru yola çıktım…. Aklınızda olsun, otobüs olmasa bile, şehirlerin çıkış noktalarında dolmuş yapan taksiler var… Hemen hem otobüs parasıyla aynı fiyata geliyor…..

Nakş-ı Cihan Meydanı –İmam Meydanı

İsfehanın kalbi olan bu meydan öylesine büyük ki , hayranlıkla izliyorsunuz. 512 metre uzunluğu ve 163 metre genişliğiyle yapıldığı dönemde dünyanın en büyük meydanıydı. Çin’in Beijing şehrindeki Tiananmen Meydanı’ndan sonra, bugün dünyanın en büyük 2. meydanı olarak geçiyor.,. Meydan civarında bir çok tarihi yapı var, bunların girişleri 200Tümen gibi bir rakam…..

Akşam saatiyle meydanın yeşil alanı, sofralarını alıp gelmiş İranlılarla dolup taşıyor, burada yemeklerini yemelerine karşın, kalktıklarında her yer pırıl pırıl tertemizdir..

 İmam Camii

İmam Meydanı’nın (Nakş-ı Cihan Meydanı) güney tarafında, Safevi döneminde 1598’de I. Şah Abbas iktidarının 24. yıl dönümü vesilesiyle başlanmış  olan İmam Camii, 1611’de tamamlanmış.Camii’nin önemli özelliklerinden biri de 49 çeşit yankı oluşturabilen akustik bir mimariye sahip olması. Bunlardan ancak 12 tanesi insan kulağı ile algılanabiliyor

Şeyh Lütfullah Camii

Şah Abbas’ın emriyle inşa edilmiş. İmam Meydanı’nın doğu kanadındaki camii, Ali Gapu Sarayı’nın karşısında yer alıyor. Yapımına 1602’da başlanmış ve 1619’da tamamlanmış. Adını, Lübnan’dan İsfahan’a davet edilen saygın bir İslam’ın alimi olan Şeyh Lütfullah’tan alıyor.

 

Ali Gapu Sarayı

İmam Meydan’ının batısında Kraliyet Sarayı olarak bilinen Ali Gapu Sarayı (Devlet Kapısı), Şah Abbas’ın emriyle 1597’de yapılmış. İki yana doğru genişleyen altı katlı Ali Kapu Sarayı, meydana hâkim bir konumda bulunuyor. Şah Abbas’ın meydandaki törenleri izlediği saray, “Ali’nin Kapısı” anlamına geliyor

TRAKTOR SAZİ :  iRAN da sürprizlerin beni beklediğini bilmiyordum. İsfehan da tanıştığımız , Tebrizli arkadaşlarımız sizi maça götürelim dediler, hayatım boyunca hiç canlı  maca gitmeyen ben destek verme adına Tebrizli dostlarla 1-  1,5 saat uzaklıkta bir yere maça gittik…  Bu kadar centilmence maç izlediğimi hatırlamıyorum, İnanılmaz bir atmosfer vardı ve maç 2-2 bitti….

 

Şiraz,

İran’da Fars Eyaleti’nin yönetim merkezi olan şehirdir. Şiraz şehri, İranlılar’ın anavatanı olan Fars bölgesinin -ki İran halkı ve dili de adını buradan alır- merkezinde bulunması, eski eserleri ve bozulmamış kent dokusuyla ayrıca çevresindeki bağlarıyla ve ünlü şaraplarıyla İran’ın en güzel ve en çok turist çeken yerlerden biridir…

Kerim Han Kalesi

 

Şah Çerağ Türbesi

12 İmam’dan 8.si olan İmam Rıza’nın kardeşi Seyyid Emir Ahmed’in türbesi burada yer alıyor. Türbe adını da ondan alıyor Seyid Emir Ahmed’e halk tarafından verilen lakaptan alıyor. Şah Cerağ Işıkların Şahı anlamına geliyor… Bu muhteşem eseri görmeden sakın dönmeyin derim….

 

Nasır El Mülk Camii

Bu camiye mutlak sabah güneşi doğarken gidin,,, ve renk cümbüşüne hayran kalın…. Vitraylar müthiş….Nasır El Mülk, nam-ı değer Pembe Camii. 1876 yılında Kaçar Hanedanı’ndan Mirza Hasam Al Nasir el-Mülk’ün emriyle inşaatına başlanan camii 1888 yılında tamamlanıyor

İranı anlatmak için binlerce fotoğraf ve video gereklidir….  Yaşanması gerekir, bu yüzden yolunuzu bir gün mutlaka iran’a çevirin derim…. Tahranda bana göre bir şey yok denecek kadar azdı bu yüzden Tahranı biraz olsun pas geçtik…. İran  için en az 20 gün gerekli belki yetmez bile , ben sadece 7 günde 3 şehir gezebildim oda koşturmaca bir şekilde…  Son olarak Tahrandan  Hoy a bilet alıp….   Hoydan da bir taksi ile,,  Gümrük kapısına geldim…. Gümrük kapısında çay vs alışverişi yapıp Türkiye ye geri döndüm….

 

iran turu

hakkında webabi

Bunlara da bakabilirsiniz

Doğada Yürüyüş için Önemli Bilgiler

Doğada Yürüyüş için Önemli Bilgiler Doğa yürüyüşü sporu özel yetenek gerektirmese de, yediden yetmişe sağlıklı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir