Bölge

EDİRNE
Edirne
Kategoriler
QR Code

Tarih

29 Ara 2019

Zaman

Bütün gün

Maliyet

140TL

Etiketler

Kültür Turu

KIRKLARELİ & EDİRNE

ETKİNLİK ADI : KIRKLARELİ & EDİRNE KÜLTÜR ETKİNLİĞİ
ETKİNLİK SÜRESİ : GÜNÜBİRLİK
ETKİLNİK TÜRÜ : KÜLTÜR ETKİNLİĞİ
ETKİNLİK OPERATÖRÜ : UGO TRAVEL (BELGE NO 8407)

YİNE BİR İLKE İMZA ATIYORUZ….
BİZİ TAKİP ETMEYE DEVAM EDİN 🙂

TAKLİTLER ASLINI YAŞATIR 🙂

ATATÜRKÜN EVİNİ GÖRMEK İÇİN SELANİK ‘e GİTMENİZE GEREK YOK, ATATÜRKÜN SELANİKTE DOĞDUĞU EVİN BİR BİR KOPYASI , ALİ RIZA EFENDİ KÖŞKÜ, VE KIRKLARELİ KÜLTÜR EVİ SİZLERİ BEKLİYOR….

Sizler için 2’si 1 arada olan şahane bir program hazırladık..
Bu güzel etkinlik için ilk adımı olarak sizleri belirlediğimiz bekleme duraklarından alarak 2,30 saatlik yolculuğumuzun ardından herkesin duyduğu bildiği ama içindeki yapıtlarını, tarihini, öneminin kimsenin bilmediği Kırklareli’ne varıyoruz.

İlk olarak hedefimiz ‘Atatürk’ün Evi’ Kentin ilk yerleşim yeri olan Yayla Mahallesi’nde 960 metrekare alan üzerine 317,74 metrekaresi kapalı alan olmak üzere orijinali ile birebir aynı olan üç katlı inşa edilen evde, Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Zübeyde Hanım ve Ali Rıza Efendi’nin heykelleri bulunuyor.

 


Atatürk’ün Evinden çıktıktan sonra, ‘Ali Rıza Efendi Kültür Evi’ne gidiyoruz. Yayla Mahallesi’nde tescillenmiş yirmiye yakın sivil mimarlık örneği arasında yer alan bina 1800’lü yılların başında bir Yunan ailesine konut olması amacıyla yapılmıştır. Bu el değiştirişlerdeki zaman belli olmasa da binada sonraki yıllarda bir Bulgar ailenin oturduğu biliniyor. Binanın son sahibi ise bir Türk ailedir. İçinde farklı kültürleri tanımak için yapılan odalar bulunuyor bunlar ; Bulgaristan Odası, Yunanistan Odası, Karadağ Odası, Türk Odaları..

 


Ali Rıza Efendi Kültür Evinden ayrılıktan sonra, ‘Kırklareli Kültür Sanat Evi’ne giriş yapıyoruz. Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün 20 Aralık 1930 tarihinde Kırklareli’ni ziyaretinde konuşma yaptığı 2002 yılında İl Özel İdaresi tarafından satın alınıp, 2016 yılında restore edilerek Kırklareli’nin geleneksel kültürünün yansıtıldığı Kültür ve Sanat Evi haline dönüştürüldü.


Güzel Mi Güzel Kırklareli’nden Ayrılıp 1 Saatlik Yolun Ardından ‘Edirne’ye Geçiyoruz..
Trakya’da önemli bir kültür mirası olan, camileri, çarşıları, köprüleri, tarihi evleriyle kültürel mirasın yoğun bir şekilde hissedildiği sınır kenti, eski başkent Edirne’de II. Balkan Savaşları sırasında savunmada kullanılan askeri mimari örneği Bucuk Tepe Kıyık Tabyası, Şükrü Paşa Anıtı, Balkan Savaşı Müzesi, Sırp Sındığı Savaşı Müzesi ilk gezi noktalarımız olacak. Daha sonra Edirne’nin simgelerinden olan ciğer yemek için mola veriyoruz. Ardından Saray İçi, Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreş Meydanı, Adalet Kasrı, Fatih ve Kanuni Köprüleri, Fatih Sultan Mehmet ve Cem Sultan’ın doğup hükümdarlık sürdükleri Edirne saray kalıntıları (Saray-ı Cedide-i Amire) gezilerimizi gerçekleştiriyoruz. Selimiye Camii ve Arasta Çarşısı gezilerimizi tamamlıyoruz. Yunanistan’dan alışveriş amaçlı gelen turistlerin uğrak noktalarından Ali Paşa Kapalı Çarşısı’nı geziyoruz. En son çay molamızı verip İstanbul’la dönüşe geçiyoruz, sizleri aldığımız bekleme duraklarına bırakarak başka Grup Trekking Doğa Sporları organizasyonunda görüşmek dileğiyle vedalaşıyoruz.

ÜCRETE DAHİL OLANLAR
======================
LÜX GRUPTREKKİNG ARAÇLARI İLE ULAŞIM
İSTANBUL – KIRKLARELİ – EDİRNE – İSTANBUL KM. BEDELİ
TÜRSAB ACENTA ÜCRETİ
ZORUNLU SEYEHAT SİGORTASI

ÜCRETE DAHİL OLMAYANLAR
=========================
– TÜM ŞAHSİ HARCAMALAR
– TÜM MÜZE VE ÖREN YERİ GİRİŞ ÜCRETLERİ
– ÖĞLEN YEMEĞİ (CIĞER)
– KALEME ALINMAYAN TÜM HARCAMALAR

NOT: ETKİNLİK LİDERİ İSTERSE ETKİNLİK PROGRAMINDA DEĞİŞLİK YAPABİLİR.
BU ETKİNLİK 8407 BELGE NO’LU UGO TRAVEL TARAFINDAN YAPILMAKTADIR.